Спілка нечуючих юристів / Union of the Deaf Lawyers
Ми раді вітати Вас на інформаційно-правовому сайті "Спілка нечуючих юристів / Union of the Deaf Lawyers" (Kyiv, Ukraine). Цей сайт для всіх, хто цікавиться питаннями права людей з інвалідністю зі слуху в Україні. (Сайт створено 19.I.2007 та поновлено сторінку 30.03.2013)
ЛАСКАВО ПРОСИМО НА САЙТ !
Субота, 24.03.2018, 11:22
Меню сайту
Категорії розділу
Спілка [40]
Правові новини [134]
Правознавство [124]
Адвокатура [88]
Кримінал [60]
Консультація [36]
Країна глухих [79]
Адміністратор [10]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

free web counter
Довідник
 
Посилання
Події
Календар
«  Січень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 51
Головна » 2015 » Січень » 4 » Довідник СНЮ: Обшук Вашого помешкання або іншого володіння
20:39
Довідник СНЮ: Обшук Вашого помешкання або іншого володіння

Продовження. Обшук Вашого помешкання або іншого володіння

1. Поняття обшуку житла або іншого володіння особи та його види
Обшук – це слідча дія в рамках досудового розслідування, що являє собою процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також установлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Залежно від об’єкта обшук поділяється на три види:
1) обшук приміщень: житла чи іншого володіння особи (транспортний засіб, наприклад), службових і виробничих приміщень підприємств, організацій, установ;
2) обшук місцевості (саду, городу, подвір’я тощо);
3) обшук особи (ч.3 ст.208 КПК, див. Розділ 5 цього порталу).

2. Правові підстави для обшуку Вашого помешкання
Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. Наприклад те, що в житловому приміщенні переховуються розшукувані злочинці, перебувають знаряддя злочину чи здобуті злочинним шляхом речі або цінності, знаходяться інші предмети чи документи, які мають значення для встановлення обставин тих чи інших подій, які підлягають з’ясуванню в рамках досудового розслідування (ст.234 ч.2 КПК).
Закон не вимагає винесення окремої постанови слідчого чи прокурора про проведення обшуку. Юридичною підставою для його проведення є ухвала слідчого судді (ст.234 ч.2 КПК), яка надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз (ст.235 ч.1 КПК). Ухвала слідчого судді складається з трьох частин: вступної (дата, час, найменування кримінального провадження та його номер тощо), мотивувальної (короткий виклад обставин кримінального правопорушення) та резолютивної (відомості про житло, яке має бути піддано обшуку, особу, якій воно належить, речі, документи або особи, для виявлення яких проводиться обшук). Обов’язково ухвала має містити загальні відомості про речі, документи або особи які підлягають обшуку (ст.235 ч. 2 КПК).
Винесення ухвали слідчого судді в результаті розгляду клопотання прокурора чи слідчого, супроводжується виготовленням двох копій, які чітко позначаються як копії ухвали (ст.235 ч.3 КПК).

3. Ваші права під час проведення обшуку
Процедура обшуку як слідчої дії чітко встановлена кримінальним процесуальним законодавством. Відповідно до норм КПК Ви маєте наступні права під час проведення обшуку:
-ознайомитись із ухвалою слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку та отримати копію цією ухвалиперед початком проведення обшуку (ст.236 ч.3 КПК). Без ухвали слідчого судді проведення обшуку не допускається (ст.235 ч.2 КПК);
-ознайомитися з протоколом про результати обшуку, внести до нього свої доповнення та зауваження щодо порядку проведення обшуку (ст.104 ч.4, 5 КПК). Особа, яка бере участь в проведенні слідчої дії має право не підписувати протокол письмово вказавши причину відмови або не вказавши її, про що обов’язково в ньому зазначається підписом захисника (законного представника), а у разі його відсутності – понятих (ст.104 ч.6 КПК). Особи, які проводили обшук не зобов’язані надавати копію протоколу обшуку разом із додатками (наприклад, акту вилучених речей), проте його можна отримати за письмовим клопотанням до слідчого в рамках кримінального провадження.
-вимагати присутності Вашого захисника (адвоката) (ст.236 ч.1 КПК). Особи, в присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої дії мають право робити заяви (зауваження), що підлягають занесенню до протоколу обшуку (ст.236 ч.8 КПК).

4. Обов’язки міліціонера при проведені обшуку у Вашому житлі
Кримінальний процесуальний кодекс визначає обов’язкові елементи, без яких обшук не може мати місце, у відповідності до нього працівники міліції що проводять обшук зобов’язані:
-проводити обшук в час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи. За загальним правилом, обшук не повинен проводитися у нічний час (з 22 до 6 години), за винятком невідкладних випадків, які суттєво можуть зашкодити меті обшуку (ст.236 ч.2, ст.223 ч.4 КПК);
-перед початком проведення обшуку ознайомити Вас з ухвалою судді про дозвіл на обшук та надати Вам її копію (ст.236 КПК);
-надати Вам протокол про результат обшуку для ознайомлення, внесення зауважень та підпису (ст.104 КПК);
-забезпечити присутність під час проведення обшуку не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування обшуку, які є незацікавленими особами, зокрема не можуть бути працівниками правоохоронних органів (ст.223 ч.7 КПК);
-у разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи, а також забезпечена схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб (ст.236 ч.4 КПК).

5. Рекомендації щодо Вашої поведінки під час обшуку
Обшук, як правило, супроводжують високим рівнем психологічної напруги. Для працівників правоохоронних органів це є невід’ємним елементом їхньої роботи, а от для особи, володіння якої обшукується, це завжди є стресом. Саме тому краще одразу звертатися за допомогою до адвоката, адже потрапляючи у таку ситуацію, можна розгубитися і втратити контроль над ситуацією. Щоб не стати жертвою свавілля правоохоронців, ми радимо дотримуватись таких правил:
-пильно слідкуйте за діями правоохоронців та контролюйте їх перебування у Вашому житлі. Обшук проводиться кількома працівниками правоохоронних органів, але при цьому вони не повинні обшукувати всі кімнати Вашого домоволодіння одночасно. Якщо хтось із них знайшов заборонений предмет у кімнаті за Вашої відсутності чи відсутності понятих, категорично протестуйте і вимагайте занести до протоколу факт того, що ні Ви, ні поняті під час “знахідки” у приміщенні не перебували (обов’язково зробіть таку заяву до моменту підпису протоколу);
-особа, яка проводить обшук, має право вимагати від Вас відчинити замкнену шафу, секретер чи сейф, а тому, якщо Ви не хочете, щоб їх просто зламали, краще це зробити (ст.236 ч.6 КПК);
-під час проведення обшуку, міліція має право заборонити присутнім виходити з кімнати чи контактувати між собою. Такі вимоги необхідно виконувати, оскільки працівник правоохоронного органу вправі обшукати кожного з присутніх особисто, якщо вважатиме, що хтось міг взяти чи передати заборонені предмети і приховувати їх (ст.236 ч.5 КПК);
-якщо раптом під час обшуку був «знайдений» незнайомий Вам предмет, ні за яких обставин не беріть його в руки. Не ведіться на провокацію: “Візьми і подивись – це не твоє часом?” – не треба, щоб на чужому предметі з’явилися відбитки Ваших пальців.
-якщо під час обшуку були знайдені заборонені предмети , які явно Вам не належать, обов’язково зверніть на це увагу понятих. Ви маєте заявити, що цей предмет (пакет із зеленою речовиною, невідомий короб із характерним запахом тощо) не належить Вам і ні в якому разі не торкайтеся його. Якщо проводиться фіксація за допомогою технічних пристроїв – попрохайте ретельно зафіксувати цей факт, а якщо міліція не перешкоджає Вам, то фіксуйте дії власними технічними пристроями. Після цього наполягайте на внесенні даних відомостей до протоколу та підтвердіть їх власним підписом та підписом понятих. Пам’ятайте, якщо Ви не зробите даних дій, то потім Вам не вдасться довести особисту непричетність до цих речовин.
-якщо ухвала слідчого судді містить в собі занадто розмиті дані про об’єкт обшуку, то слід про це заявити. Ухвала має бути законною, обґрунтованою та вмотивованою. Невиконання цих вимог тягне за собою визнання обшуку незаконним. Ухвала (ордер) має містити конкретні цілі та підстави проведення обшуку, точні місця проведення обшуків та про предмети, що підлягають вилученню. В даному випадку працівники міліції ігнорують вимоги кримінального процесуального законодавства (КПК), тим самим порушуючи його норми. Ви маєте відмовити їм в проведенні обшуку, а у випадку ігнорування Вашої вимоги вказати це в протоколі обшуку, згодом оскарживши це у слідчого в рамках свого кримінального провадження. Також можна закликати на допомогу понятих або звернутись по телефону до чергової частини міліції - можливо, це допоможе зупинити незаконні дії з боку працівників правоохоронного органу.

Норми, які регулюють дане питання в правовому полі:
Cт.30 Конституція України (КУ)
Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла.
Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.

Кримінальний процесуальний кодекс України (КПК)
Стаття 104. Протокол.
4. Перед підписанням протоколу учасникам процесуальної дії надається можливість ознайомитися із текстом протоколу.
5. Зауваження і доповнення зазначаються у протоколі перед підписами. Протокол підписують усі учасники, які брали участь у проведенні процесуальної дії. Якщо особа через фізичні вади або з інших причин не може особисто підписати протокол, то ознайомлення такої особи з протоколом здійснюється у присутності її захисника (законного представника), який своїм підписом засвідчує зміст протоколу та факт неможливості його підписання особою.
6. Якщо особа, яка брала участь у проведенні процесуальної дії, відмовилася підписати протокол, про це зазначається в протоколі. Такій особі надається право дати письмові пояснення щодо причин відмови від підписання, які заносяться до протоколу. Факт відмови особи від підписання протоколу, а також факт надання письмових пояснень особи щодо причин такої відмови засвідчується підписом її захисника (законного представника), а у разі його відсутності - понятих.
Стаття 223. Вимоги до проведення слідчих (розшукових) дій.
4. Проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час (з 22 до 6 години) не допускається, за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.
7. Слідчий, прокурор зобов’язаний запросити не менше двох незаінтересованих осіб (понятих) для пред’явлення особи, трупа чи речі для впізнання, огляду трупа, в тому числі пов’язаного з ексгумацією, слідчого експерименту, освідування особи. Винятками є випадки застосування безперервного відеозапису ходу проведення відповідної слідчої (розшукової) дії. Поняті можуть бути запрошені для участі в інших процесуальних діях, якщо слідчий, прокурор вважатиме це за доцільне.
Обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії.
Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження.
Зазначені особи можуть бути допитані під час судового розгляду як свідки проведення відповідної слідчої (розшукової) дії.
Стаття 234. Обшук.
1. Обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
2. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
3. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв’язку з розслідуванням якого подається клопотання;
3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
4) підстави для обшуку;
5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;
6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
7) речі, документи або осіб, яких планується відшукати.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
4. Клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.
5. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Стаття 235. Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи.
1. Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
2. Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити відомості про:
1) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;
2) прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;
3) положення закону, на підставі якого постановляється ухвала;
4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку;
5) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
3. Виготовляються дві копії ухвали, які чітко позначаються як копії.
Стаття 236. Виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи.
1. Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором. Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в обшуку має право запросити спеціалістів. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені.
2. Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може суттєво зашкодити меті обшуку.
3. Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред’явлена ухвала і надана її копія. Слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність.
4. У разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов’язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб.
5. Обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі.
6. Слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити або обшук здійснюється за відсутності осіб, зазначених у частині третій цієї статті.
8. Особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку.

 

Порада СНЮ: Пам‘ятайте! Обов‘язкова участь адвоката разом з сурдоперекладачем забезпечується у кримінальному провадженні щодо осіб, які внаслідок фізичних вад слуху не здатні повною мірою реалізувати свої права, - з моменту встановлення цих вад (ст.52, ст.68 КПК України)

 

Далі буде.

Категорія: Правознавство | Переглядів: 575 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Посилання
Довідник
Кіно з субтитрами
Архів записів
АФОРИЗМИ: **Судиться - не богу молиться: поклоном не відбудеш. **На суд витрачають багато коштів. **Суди, суди, та поглядай сюди. **З багатим не судись, а з сильним не борись. **Суд і прямий, та суддя кривий. **Відсутній - завжди винен. **З суддею не спор, а з тюрмою не лайся. **Суддя в суді, що риба в воді. **Суддя - що кравець: як захоче, так і покрає. **У судді і брат в неправді буде винуватим. **Правдивий суддя, що цегляна стіна. **Коли карман сухий, то і суддя глухий. **Суддя, що подарунки бере, перед суддею (на лаві підсудних) буде. **Архирей не бог, а прокурор не правда. **Секретар суда з ділом, як душа з тілом. **В суді правди не шукають. **Перо в суді, що сокира в лісі. **Як в кишені сухо, то і в суді глухо. **Правда твоя, мужичок, але полізай у мішок. **У суд ногою, а в гаманець рукою. **У кого карман повніший, у того й суд правіший. **Набий віз людей, та повези у суд віз грошей, то й прав будеш. **Не йди в суд з одним носом а йди з приносом. З грішми. **Тому довго суд тягнеться, що винуватий нравиться. **Тоді виграю справу, як ляжу на лаву. **Тяганина в судах. **В своїй справі сам не суддя. **Сам собі ніхто не суддя. **Самому судить - не розсудить. **Самосуд - не суд. **Самосуд - сліпий суд. **Як судять громадою, то й невинному дістається. **Хто судиться, той нудиться. **Найгірше в світі, це судиться та лічиться. **Справу вести,- не постіл плести. **Як почнеться тяганина, то не раз упріє Україна. **Суд не яма - стій прямо. **Із суда, що з ставка, сухий не вийдеш. **Хто ходить по судах, то про того йде негарна слава. **На суді, що на воді, не втонеш, то замочишся. **Краще втопиться, чим судиться. **Тяжба - петля, а суд - шибениця. **Хоч і праве діло, а в кишені засвербіло. **Витрати грошей на судові справи. **З суда грошей не носять. **Тяжба - не гроші, а потрава - не хліб. **В копицях -не сіно, а в суді - не гроші. **В лісі -не дуги, а в суді - не гроші. **Суд та діло собака з’їла. **Судді - рибка, а прохачеві - луска. **Поли вріж (поступись своїм) та тікай, а суда не затівай. **Суд завів, став гол, як сокіл. **Не ходи до суду, бо хліба не буде. **Від злодія біда, від суда - нужда. **Дере коза лозу, а вовк козу, а вовка мужик, а мужика пан, а пана юриста, а юристу чортів триста. **Поганий мир, краще всякого суда. **Краще матер'яний мир, чим ремінний суд. **З казною судиться, то краще втопиться. **З казною не судись - своїм поступись. **Хто бореться з морозом, у того завжди вуха померзлі. **Коза з вовком тягалась, та тільки шкура зосталась. **Великий та багатий - рідко винуватий. **Захищається рак клешнею, а багач мошною. **У скотинки - рожки, а у багатого грошики. **У святих отців не знайдеш кінців. **Уміння приховувати свої вчинки. **На старців суда нема. **Голий голого не позива. **З голого, що з мертвого. **На нема і суда нема. **Не треба з тим дружиться, хто любить судиться. **Правди не судять. **Ідучи в суд хваляться обидва, а з суда - один. **До справи два, а по справі - один. **До суда два скачуть, а після суда один скаче, а другий плаче. **Справа - справою, а суд по формі. **Діло - ділом, пиво - пивом, а суд по формі. **Не спіши карати, спіши вислухати. **Суд скорий рідко бува справедливий. **Без розсуду не твори суду. **Краще десять винуватців простить, чим одного невинного наказати. **Винуватого кров - вода, а невинного - біда. **Неправий суд - гірше розбою.**