Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 12.11.2014 №1084-р рекомендував графік перенесення робочих днів у 2015 році з урахуванням встановлених законом святкових і неробочих днів в Україні.
Відповідне розпорядження Кабміну традиційно розроблялося Міністерством соціальної політики України.
За загальним правилом, враховуючи положення статті 73 Кодексу законів про працю України, у 2015 році на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводитиметься у такі святкові дні і дні релігійних свят:
-1 січня - Новий рік (четвер);
-7 січня - Різдво Христове (середа);
-8 березня - Міжнародний жіночий день (неділя);
-12 квітня - Пасха (неділя);
-1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих (п'ятниця, субота);
-9 травня - День Перемоги (субота);
-31 травня - Трійця (неділя);
-28 червня - День Конституції України (неділя);
-24 серпня - День незалежності України (понеділок).
Враховучи це, вихідні дні на Новий 2015 рік та Різдво за розпорядженням Кабміну перетворюються на канікули. Згідно із згаданим документом, вихідними стають дні з 1 по 4 та з 7 по 11 січня 2015 року. Такі канікули доведеться відпрацьовувати по суботах: 17 та 31 січня, а також 14 лютого.
Міжнародний жіночий день 8 березня - неділя. Згідно зі статтею 67 КЗпП , якщо святковий або неробочий день збігається з суботою або неділею, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого. Отже, для привітання жінок чоловіки матимуть три вихідних дні.
Великдень у 2015 році припадає на 12 квітня (це, як завжди, неділя). Аналогічно за КЗпП маємо триденні канікули з 11 по 13 квітня.
А ось 1 і 2 травня 2015 року (День солідарності трудящих) - це п'ятниця і субота. Так що з урахуванням наступних вихідних у бажаючих виїхати на природу буде цілих чотири вихідних. Крім цього, День перемоги, 9 травня також випадає на суботу. Отримуємо три вихідних дні підряд.
Трійця, що випадає на 31 травня, завжди відзначається по неділях, отже, це дає нам ще один вихідний 1 червня.
Ще одне свято в червні - День Конституції (28 червня), який випадає на неділю. Знову ж за КЗпП автоматично додається вихідний 29 червня.
І нарешті День Незалежності (24 серпня) святкуватимемо у понеділок, і тому знов отримуємо три дні відпочинку.
Щоправда, даний графік розрахований для працівників з 5-денним робочим тижнем. Також слід мати на увазі, що графік перенесення вихідних носить рекомендаційний характер. Згідно КЗпП остаточне рішення про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві приймає власник або уповноважений ним орган (керівник) підприємства шляхом видання наказу чи іншого розпорядчого документа.
Як оплачувати листок з тимчасової втрати працездатності, якщо працівник хворів, наприклад, в робочий день 2, 8 і 9 січня, оголошений Кабміном вихідним? І чи повинен він виходити на роботу в суботу, 17 і 31 січня і 14 лютого, коли всі відпрацьовують той вихідний день?
У такому випадку допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується за робочі дні, що припадають на період хвороби, згідно з графіком роботи підприємства або індивідуальним графіком роботи працівника (якщо такий встановлено).
Даний висновок випливає з п.2 Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Кабміну від 06.05.2001 №439, де визначено, що умови і розмір оплати роботодавцем перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця.
Оплата днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі провадиться за основним місцем роботи у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати за робочі дні (години) за графіком роботи, що припадають на дні тимчасової непрацездатності.
Підставою для оплати днів тимчасової непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Таку думку викладено також у листі Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.07.2007 №04-06/С-133з-218.
Отже, якщо за рекомендацією уряду робочий день з п'ятниці, 2 січня, було перенесено на суботу, 17 січня (8 січня на суботу 31 січня і 9 січня на суботу 14 лютого), і роботодавець видав наказ про перенесення робочих днів, то 2, 8 і 9 січня вважаються вихідними днями, а 17, 31 січня і 14 лютого - робочими.
За роботу 17, 31 січня має нараховуватися зарплата згідно з табелем обліку робочого часу. Якщо працівник продовжує хворіти 17 січня (31 січня, 14 лютого), то цей день, встановлений за графіком як робочий день, оплачується за рахунок коштів Фонду. Якщо листок непрацездатності закрито до 17 січня (до 31 січня, до 14 лютого), працівник повинен вийти на роботу відповідно до графіка, тобто 17 січня (тобто 31 січня, тобто 14 лютого).
Коли вигідно брати відпустку - у травні чи липні, з понеділка або в якийсь інший день?
Відповіді на ці питання залежать від того, що для вас важливіше: побільше погуляти або отримати більше відпускних.
Дохід працівника в місяць відпустки складається з нарахованих йому 1) відпускних і 2) зарплати за фактично відпрацьовану в цьому місяці кількість днів (усякі додаткові виплати, як то оздоровчі та ін. матдопомоги, ми не враховуємо).
Перша особливість при розрахунку відпускних і зарплати: відпускні за один робочий день завжди менше, ніж зарплата, нарахована за цей же день. Чому так? Вся справа в формулі, за якою бухгалтерія розраховує відпускні. Ось вона:
[відпускні] = [середньорічна зарплата за календарний день] х [кількість календарних днів відпустки]
А середня зарплата за календарний день менше зарплати за один робочий день. При розрахункусередньої зарплати дохід, отриманий працівником за останні перед відпусткою 12 місяців, ділиться на кількість календарних днів у цьому ж періоді за вирахуванням десяти офіційних святкових і неробочих днів, встановлених Кодексом законів про працю (Новий рік, Різдво, Міжнародний жіночий день, два Дні міжнародної солідарності трудящих, День Перемоги, День Конституції і День незалежності, а також Великдень і Трійця).
А ось при розрахунку зарплати за робочий день місяця, в якому людина йде у відпустку, роботодавець не враховує також і вихідні дні - суботу та неділю (тобто, зарплата працівника за один день становить його оклад, поділений на кількість робочих днів у конкретному місяці) .
Наприклад, при зарплаті 3 тис. грн. в місяць середня зарплата за день дорівнюватиме 3000 х 12 : (365 - 10) приблизно 101 грн. (тут ми беремо ідеальний випадок, коли місячний дохід працівника не змінювався у зв'язку з підвищеннями зарплати, відпустками за власний рахунок та ін. обставинами).
А ось зарплата за робочий день у місяць відпустки “плаваюча” і залежить від кількості робочих днів. Причому, чим менше у місяці робочих днів, тим більше виходить зарплата за один робочий день. Наприклад, в 2014 році в травні з урахуванням усіх вихідних, в тому числі перенесених, з 31 календарного дня всього 18 робочих. Зарплата за робочий день в травні 2014 року буде 3000: 18 і складе приблизно 167 грн. Виходить, оформляючи відпустку в травні, за кожен його день ви втрачаєте 66 грн.
А ось у липні, де 23 робочих дні, зарплата за день буде 3000: 23 і дорівнюватиме 130 грн. Тут щоденні втрати будуть меншими - всього 29 грн.
Тому, перше правило таке: якщо для вас важливі гроші, відпустку слід брати в тому місяці, де більше робочих днів.
Друга важлива особливість грошових розрахунків бухгалтерії полягає в тому, що відпускні нараховуються не тільки за робочі дні, але також і за вихідні (суботи та неділі), що випадають на час відпустки. Тому свій місячний дохід можна підвищити за рахунок написання заяви на відпустку, включаючи вихідні дні.
Пояснимо на прикладах. При тій же місячній зарплаті 3000 грн. ви хочете влітку взяти відпустку.
Варіант №1. Більше відпочиваємо. Якщо написати заяву з понеділка 8 липня по п'ятницю 26 липня 2014 року, то ви використовуєте 19 днів відпустки, отримуючи при цьому бонусом додатково 4 дні вихідних - два до відпустки і два після (до речі, невикористану частину відпустки - 5 днів при стандартній відпустці 24 дня - можна буде взяти пізніше, оформивши її знову з понеділка по п'ятницю, і додавши таким же чином ще 4 вихідних дні).
У цьому випадку ваш липневий дохід (згідно з формулою) складе 2959 грн., в тому числі, відпускні: 101 х 19 = 1919 грн. і зарплата за 8 робочих днів: 130 х 8 = 1040 грн.
Варіант №2. Отримуємо більше грошей. Якщо ви відмовитеся від календарного бонусу і напишете заяву з суботи 6 липня по неділю 28 липня 2014 року, то при фактично тій же тривалості відпустки влітку отримуєте більше відпускних, але розтратите майже всю свою річну відпустку, адже невикористаним залишається всього один день.
Однак у цьому випадку липневий дохід складе вже 3363 грн., у тому числі відпускні: 101 х 23 = 2323 грн. і зарплата за 8 робочих днів: 130 х 8 = 1040 грн.
Різниця між першим і другим варіантами оформлення відпустки - 400 грн. Зрозумілло, що при більшій зарплаті ця різниця буде більш відчутною.
Таким чином, друге правило оформлення відпустки наступне: якщо ви хочете більше відпочити, беріть відпустку з понеділка або по п'ятницю. Якщо для вас важливі гроші, відпустку варто починати і закінчувати у вихідні дні.
У розрахунок потрібно приймати також ті вихідні дні, які визначені на підприємстві через перенесення вихідних і робочих днів у році згідно розпоряджень Кабміну.
Нагадаємо, перенесення робочих днів у 2014 році було затверджене розпорядженням Кабміну від 21.11.2013 №920-р.
|