Досить часто я зустрічаюсь з тим, коли люди бажають самі скласти позовну заяву, використовуючи зразок, який, в більшості випадків, беруть в Інтернеті, або у малодосвіченого юриста. І досить часто такі позовні заяви суд залишає без руху, вказуючи у своїй ухвалі на необхідність її доопрацювання.
Позовна заява не може бути написана у вільному стилі, вона повинна мати чітку форму та зміст, визначену процесуальним законодавством.
У даній статті мова йтиме про написання позовної заяви про розірвання шлюбу, зразок написання якої найчастіше шукають в Інтернеті .
При цьому я не буду давати зразки написання даного документу, оскільки їх і так вистачає на різноманітних сайтах, а надам основні рекомендації щодо його складання, якщо Ви вирішили все зробити самі, або у адвоката.
Отже, почнемо.
В судовому порядку шлюб розривають в наступних випадках:
-за наявності в подружжя спільних неповнолітніх дітей;
-за відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу, крім випадків, коли один із подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним;
-за спільною заявою подружжя, яке має дітей (подається в порядку окремого провадження).
Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального равопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.
Основні дані, які повинна містити позовна заява:
1.Найменування суду, до якого подається заява.
Позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Позов про розірвання шлюбу з особою, яка немає в Україні місця проживання або місце проживання якої невідоме, може пред’являтися за місцем знаходження майна відповідача, або за останнім відомим місцем його проживання чи перебування.
2.Ім‘я позивача і відповідача, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв‘язку, якщо такі відомі.
Необхідно звернути увагу, що останнім часом суди не приймають до розгляду позовні заяви про розірвання шлюбу, подані через представника. Також виникають проблеми щодо допуску до участі у справі представника позивача чи відповідача, навіть якщо позовна заява подана безпосередньо одним з подружжя. Судова практика з цього приводу неоднозначна. В одних областях України допускають представників без проблем, в інших – можуть не допустити, посилаючись на п.15 Постанови Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007, у якому вказано, що сімейне законодавство не передбачає можливості розірвання шлюбу представником одного з подружжя або їх обох за довіреністю останніх, а правила ЦК про представництво, довіреність і доручення на ці правовідносини не поширюються.
3.Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування.
У заяві про розірвання шлюбу має бути зазначено:
-дату й місце реєстрації шлюбу;
-мотиви його розірвання;
-чи є від шлюбу неповнолітні діти;
-при кому з батьків вони перебувають;
-пропозиції щодо участі подружжя в утриманні та вихованні дітей після розірвання шлюбу;
-інші обставини.
До заяви додаються:
-паспорт;
-свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
-копії свідоцтв про народження дітей;
-копія пенсійного посвідчення нового зразку (якщо є);
-довідки щодо розміру заробітку та інших доходів;
-а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог.
4.Зміст позовних вимог.
У даній частині ви зазначаєте, що ви просите у суда. В даному випадку – розірвати шлюб. Зазначаєте ім’я відповідача, дату укладення шлюбу, місце реєстрації шлюбу, дані про актовий запис.
Також, той з подружжя, який бажає після розірвання шлюбу, повернути дошлюбне прізвище, також повинен про це зазначити у позовних вимогах.
5. Перелік документів, що додаються до заяви.
До позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Позовна заява підписується позивачем із зазначенням дати її подання.
Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів, тобто, крім оригіналу, одну копію позовної заяви та додані до неї копії документів, які в подальшому суд надішле відповідачу.
Тимошенко В.А.
|