В яких випадках мама має право отримати лікарняний листок?
Нещодавно до ГО “Спілка нечуючих юристів” в місті Києві звернулася громадянка, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років і працює на умовах неповного робочого часу. Жінка хотіла дізнатись, чи має вона право в такій ситуації у випадку хвороби її дитини, по догляду за якою вона перебуває у відпустці, отримати лікарняний лист?
На це питання відповідає адвокат Володимир Тимошенко.
Відповідно до наказу МОЗ від 13.11.2001 №455 листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів.
Якщо в сім’ї хворіють двоє або більше дітей одночасно, то для догляду за ними видається один листок непрацездатності. У разі виникнення захворювання у дітей в різний час листок непрацездатності видається в кожному конкретному випадку окремо.
У разі стаціонарного лікування дітей віком до 6 років одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною, видається листок непрацездатності на весь період перебування в стаціонарі разом з дитиною. При стаціонарному лікуванні важкохворих дітей старшого віку (6-14 років) листок непрацездатності видається одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною, на період, коли, за висновком ЛКК, дитина потребує індивідуального догляду.
Якщо мати або інша працююча особа, яка доглядає за хворою дитиною, перебуває у цей час у щорічній (основній чи додатковій) відпустці у зв’язку з навчанням або творчій відпустці, у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці без збереження заробітної плати, то листок непрацездатності видається з дня, коли мати або інша працююча особа, яка здійснює догляд за хворою дитиною, повинна стати до роботи.
Листок непрацездатності видається одному із працюючих батьків (опікуну або піклувальнику), який виховує дитину-інваліда до 18 років, лікуючим лікарем до від’їзду в санаторно-курортний заклад на весь термін лікування дитини в санаторно-курортному закладі з урахуванням часу на проїзд в обох напрямках за наявності висновку ЛКК про необхідність стороннього догляду під час лікування у санаторно-курортному закладі та до початку лікування у медичних центрах реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи на весь термін лікування дитини в центрі з урахуванням часу на проїзд в обох напрямках на підставі довідки-виклику з центру та за наявності висновку ЛКК про необхідність стороннього догляду під час такого лікування.
Листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком до 18 років, у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років) на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною. У цьому випадку листок непрацездатності видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років).
У разі захворювання дитини поза постійним місцем проживання листок непрацездатності та довідка для догляду за нею видаються за місцем тимчасового перебування дитини територіальним лікувально-профілактичним закладом з дозволу головного лікаря, і мають бути засвідчені його підписом та печаткою цього закладу.
Листок непрацездатності не видається для догляду за:
-хронічним хворим у період ремісії;
-хворою дитиною в період щорічної (основної та додаткової) відпусток, відпустки без збереження заробітної плати, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до 3 років;
-здоровою дитиною на період карантину;
-хворим старшим 14 років при стаціонарному лікуванні.
Скільки разів на рік мама має право отримати лікарняний лист на дитину?
Добрий день! Хочу запитати скільки разів на рік мама має право отримати лікарняний лист на дитину. В мене 4 лікарняні за рік і лікар каже що наступного лікарняного не може бути а прийдеться лягати в стаціонар. І чи мають вони право покласти в стаціонар при таких умовах? Дякую.
На це питання відповідає адвокат Володимир Тимошенко.
Згідно з пунктом 3.9. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України №455 від 13.11.2001р., у разі стаціонарного лікування дітей віком до 6 років одному із працюючих членів сім'ї або іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною, видається листок непрацездатності на весь період перебування в стаціонарі разом з дитиною.
У разі стаціонарного лікування важкохворих дітей старшого віку (6 - 14 років) листок непрацездатності видається одному із працюючих членів сім'ї або іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною, на період, коли, за висновком ЛКК, дитина потребує індивідуального догляду.
Отже, питання стаціонарного лікування, його необхідності вирішує лікуючий лікар-терапевт або інший лікар-спеціаліст за відповідним профілем. Щодо кількості листків непрацездатності за рік, які можуть бути видані особі яка їх потребує, то її не вказано, і все залежить від конкретного перебігу хвороби. Тобто, якщо кілька листків з тимчасової втрати працездатності видані за одним діагнозом, а потім цей діагноз знову повторився (ознака хронічного захворювання), тоді видається довідка встановленої форми, особа направляється на комісійний огляд тощо.
|