Сьогодні - 5 травня світову спільноту відзначає Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Цей день відзначається вже 27 років поспіль.
У 1983 році Організація Об‘єднаних Націй почала проводити так зване Десятиліття людей з інвалідністю. Десятиліття було покликане стати періодом підвищення інформованості і вживання заходів в цілях поліпшення положення людей з інвалідністю і забезпечення для них рівних можливостей.
У 1992 році в ознаменування закінчення циклу Генеральна асамблея ООН проголосила Міжнародний день осіб з інвалідністю - 3 грудня. Мета, ради якої проголошуються "Дні людей з інвалідністю”, - повне і рівне дотримання прав людини і участь інвалідів в житті суспільства. Ця мета була визначена у Всесвітній програмі дій відносно осіб з інвалідністю, прийнятою Генеральною асамблеєю ООН в 1982 році.
Вперше 5 травня 1992 року люди з обмеженими можливостями з сімнадцяти країн, одночасно провели перший загальноєвропейський день боротьби за рівні права та проти дискримінації людей з інвалідністю.
Серед прав осіб з інвалідністю, що найбільше порушуються в нашій країні можна виділити:
-право на освіту, нажаль дуже багато дітей з інвалідністю не можуть отримати повноцінну освіту через відсутність відповідних навчальних умов;
-право на працевлаштування, в країні близько 60 відсотків людей з інвалідністю,навіть отримавши професію, що дозволяє працювати з інвалідністю, не можуть знайти роботу.
-право на доступну інфраструктуру та транспорт, в містах України вулиці, заклади та транспорт не відповідають вимогам безбар’єрності.
Права осіб з інвалідністю були закріплені у таких міжнародно-правових актах як Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю та Декларація ООН прав інвалідів.
В Україні в даний час не прийнято використовувати термін "інвалід”. Він широко використовувався в нормативно-правових документах до 2013 року, після чого все активніше стали говорити про "людей з інвалідністю” або "осіб з особливими можливостями”.
Жодна категорія громадян не повинна залишитися без уваги влади. Незалежно від національності, релігії, майнового стану, стану здоров'я. Метою Дня є сприяння більше глибокому розумінню проблем, пов'язаних з інвалідністю, і мобілізація підтримки достоїнства, прав і благополуччя осіб з інвалідністю.
У нас кажуть - інваліди. На Заході - люди з обмеженими можливостями здоров’я. По суті - одне й те саме, але в Україні люди з інвалідністю - одна з самих малозахищених верств населення, - вважають борці за їхні права. Кожен п’ятий має пенсію нижче величини прожиткового мінімуму. Багато з них потребують постійного стороннього догляду.
В Україні за останніми офіційними статистичними даними кількість людей з інвалідністю зростає. Щороку особами з інвалідністю стають декілька тисяч чоловік.
За оцінками фахівців ВОЗ, 480 мільйонів людей працездатного віку з інвалідністю. В усьому світі показники безробіття серед людей з обмеженими фізичними можливостями набагато вище аналогічних показників серед загального населення.
Багато людей з інвалідністю у світі можуть посісти робочі місця, якщо надати їм рівні можливості для розвитку їхніх навичок і надійну роботу. Основними причинами низької зайнятості таких людей є негативне відношення до їхнього працевлаштування й ненадання їм відповідних можливостей. Діловому співтовариству належить важлива роль у забезпеченні більше широкого включення осіб з інвалідністю до робочого процесу.
На жаль, життя людей з обмеженими фізичними можливостями продовжує залишатися дуже важким. Такі проблеми, як недолік спецпристосувань для пересування, складність отримання освіти, недолік робочих місць і невелика грошова допомога, позбавляють осіб з інвалідністю можливості вести повноцінний спосіб життя й ізолюють їх від суспільства.
Тим часом, хоча люди з інвалідністю обмежені фізично, вони безмежні у своїх здібностях, талантах і прагненні до самовираження. Завдяки величезній силі духу й волі, ці люди домагаються успіхів у найрізноманітніших сферах: науці, підприємницькій діяльності, художній творчості, мистецтві, спорті. Час показав, що дуже часто люди з обмеженими фізичними можливостями можуть досягти навіть більшого, ніж зовсім здорові люди.
Декларація ООН про права інвалідів
Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю
Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні"
Закон України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні"
Указ Президента України "Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю"
|