Спілка нечуючих юристів / Union of the Deaf Lawyers
Ми раді вітати Вас на інформаційно-правовому сайті "Спілка нечуючих юристів / Union of the Deaf Lawyers" (Kyiv, Ukraine). Цей сайт для всіх, хто цікавиться питаннями права людей з інвалідністю зі слуху в Україні. (Сайт створено 19.I.2007 та поновлено сторінку 30.03.2013)
ЛАСКАВО ПРОСИМО НА САЙТ !
Середа, 21.11.2018, 03:21
Меню сайту
Категорії розділу
Спілка [45]
Правові новини [144]
Правознавство [124]
Адвокатура [88]
Кримінал [80]
Консультація [42]
Країна глухих [85]
Адміністратор [10]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

free web counter
Посилання
Події
Кіно з субтитрами
Довідник
 
Головна » 2017 » Вересень » 7 » Із 30 вересня судитимуть по-новому
15:18
Із 30 вересня судитимуть по-новому

30 вересня 2017 року одночасно зі змінами до Конституції України щодо правосуддя набирає чинності нова редакція Закону “Про судоустрій і статус суддів”, який Верховна Рада прийняла 2 червня. Судову систему чекають насправді серйозні зміни – фактично всі рівні судів будуть реорганізовані, зміниться порядок призначення суддів, а їх недоторканність буде обмежена. Що це означатиме на практиці і чи отримаємо ми в результаті нову якість судочинства – з’ясовувала інформагенція.
Можна виділити кілька основних новацій, передбачених судовою реформою.

Замість чотирьох судів – три
Насамперед, це перетворення чотирирівневої судової системи на трирівневу (місцеві/окружні суди – апеляційні суди – новий Верховний Суд). Вищий господарський суд, Вищий адміністративний суд, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ліквідуються, але спеціалізація судочинства залишиться. Так, у складі нового Верховного Суду будуть діяти такі інституції:
- Велика Палата Верховного Суду;
- Касаційний адміністративний суд;
- Касаційний господарський суд;
- Касаційний кримінальний суд;
- Касаційний цивільний суд.
Формування складу нового Верховного суду відбуватиметься на конкурсній основі. При цьому до конкурсу на посаду судді ВС будуть допускати не лише діючих суддів, а й кандидатів із не менш як 10-річним стажем наукової роботи у сфері права або адвокатської діяльності. З одного боку, це дасть можливість залучити нову кров у судову систему і, можливо, змінити ті негативні практики, які в ній поширені. З іншого боку, існують побоювання, що призначення на посаду судді цього найвищого судового органу людей без досвіду може негативно позначитися на якості його роботи.
Усі районні, міжрайонні, міські суди замінять на окружні суди. Апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах, розглядатимуть цивільні та кримінальні справи. Відповідно до закону, у складі апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ.
Також у рамках реформи планується створення окремих Вищого антикорупційного суду та Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Ці суди будуть діяти як суди першої інстанції, а їх рішення зможе переглядати тільки Верховний суд України.
Перехід до трирівневої судової системи фахівці пояснюють тим, що це давня рекомендація Венеціанської комісії і пов’язана вона з тим, що чотирирівнева система, яка існує в Україні зараз, забирає значно більше часу для остаточного вирішення тієї чи іншої справи. Між цими інстанціями справи можуть гуляти багато років. Відповідно, це порушує розумні терміни розгляду проваджень, а також це доволі дорого як для самої особи, яка судиться, так і для держави, яка змушена утримувати ці чотири рівні судів. Тому такі зміни мають сприяти прискоренню розгляду справ й економії державних ресурсів.
Водночас відкритим залишається питання, чи не зависнуть у часі справи, які вже є на розгляді в нинішніх судах, поки відбуватиметься трансформація цієї системи і передача повноважень від одних судів до інших.
На формування нового Верховного суду передбачено півроку після набрання чинності законом. Тобто до кінця березня має бути призначено не менше, як 65 суддів (із приблизно 200, передбачених законом). Вони повинні налагодити можливості для функціонування цього органу, сформувати апарат і т. д. І коли вони будуть готові здійснювати правосуддя – зроблять відповідне оголошення. Закон не встановлює чітких термінів для цього, зазначає заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.
“Поки законодавець не найкраще прописав цей момент, але я не виключаю, що це може бути змінено пізніше під час внесення змін до Процесуального кодексу. У цьому законі зазначається, що як тільки-но починає працювати новий Верховний суд, вищі суди разом з попереднім Верховним судом припиняють свою діяльність і передають усі справи на розгляд уже нового суду. Як на мене, це вбивча норма для нового Верховного суду, тому що він просто втоне в цих справах. По-перше, кількість суддів там буде значно меншою. По-друге, величезну кількість справ спеціально можуть не розглядати, щоб передати їх Верховному суду. Тому кращим було би рішення, якби ці суди ще певний термін працювали паралельно з новим Верховним судом і розгребли ті справи, які вже є в них на розгляді, а до новоствореного органну вже би надходили лише нові заяви”, – вважає експерт.

Нові вимоги до суддів і нові зарплати
Принциповим нововведенням є зміна порядку призначення і переведення суддів. Тоді як зараз суддів призначає на посаду спочатку на п’ять років Президент, а потім обирає безстроково Верховна Рада, реформою передбачено призначення суддів одразу безстроково. При цьому Президент тільки призначатиме на посаду і не матиме жодного стосунку до подальшої кар’єри судді – так само, як і парламент. Судді призначатимуться виключно за результатами публічного конкурсу та кваліфікаційного оцінювання. За задумом авторів реформи, це дозволить служителям Феміди не потрапляти в залежність від політичних органів.
Також законом підвищується з 25 до 30 років вік кандидата на посаду судді. При цьому кандидат має бути не старше шістдесяти п’яти років. Він повинен мати вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права не менше п’яти років.
Повноваження суддів, призначених на п’ять років ще до набрання чинності нового закону, припиняються із закінченням строку, на який вони були призначені.
Рішення про звільнення судді тепер прийматиме Вища рада правосуддя, яка утворюється замість Вищої ради юстиції. “Це значно прискорить час звільнення. Зараз, наприклад, ми маємо ситуацію, коли на розгляді Президента чи парламенту впродовж багатьох місяців чи навіть понад рік перебувають заяви суддів про звільнення їх з посади або подання Вищої ради юстиції про звільнення суддів за порушення присяги, і впродовж тривалого часу ці подання не розглядаються”, – каже Р.Куйбіда.
На його думку, цей закон створює умови для суттєвого оновлення суддівського корпусу і для підвищення незалежності суддів, а також їхньої відповідальності.
Зокрема, планується, що всі судді будуть проходити кваліфікаційне оцінювання, за результатами якого вони можуть бути звільнені з посади. Тоді як зараз таких суддів, які не проходять це оцінювання, відправляють на навчання, а потім повторно проводять оцінювання.
При Вищій кваліфікаційній комісії суддів України буде створено Громадську раду доброчесності, яка буде допомагати комісії у встановленні відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики. Щоправда, її висновки будуть мати лише рекомендаційний характер.
Окрім того, передбачено нову підставу для звільнення судді з посади, якої раніше в законодавстві не було, – це якщо суддя не зможе довести легальність походження свого майна, тобто якщо його статки перевищують легальні доходи.
Як один із чинників, що також мав би запобігати корупції в судовій владі, декларується і поступове збільшення посадових окладів суддів:
Із 1 січня 2017 року:
а) для судді місцевого суду – 15 мінімальних заробітних плат;
б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду – 25 мінімальних заробітних плат;
в) для судді Верховного Суду – 75 мінімальних заробітних плат.
Із 1 січня 2018 року:
а) для судді місцевого суду – 20 мінімальних заробітних плат;
б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду – 30 мінімальних заробітних плат.
Із 1 січня 2019 року:
а) для судді місцевого суду – 25 мінімальних заробітних плат;
б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду – 40 мінімальних заробітних плат.
 Із 1 січня 2020 року:
а) для судді місцевого суду – 30 мінімальних заробітних плат;
б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду – 50 мінімальних заробітних плат.
Науковий консультант з правових питань Центру Разумкова Віктор Мусіяка вважає, що в ухвалених законодавчих змінах достатньо положень для “створення ситуації, максимально несприятливої для корупції”. Водночас експерт констатує, що одних лише законодавчих норм недостатньо і, звісно ж, усе залежить від того, як ці положення будуть реалізовані на практиці.
Обмеження суддівської недоторканності – ще один довгожданий момент судової реформи. Однак про повне зняття недоторканності йтиметься лише в тих випадках, коли суддю застали на місці злочину.
“Зараз без згоди парламенту затримати суддю неможливо. Коли вступлять в силу зміни до Конституції, потрібна буде згода лише Вищої ради правосуддя. А це орган неполітичний і працюватиме він практично постійно, на відміну від Верховної Ради, яка працює сесійно. Нагадаю, коли виникла необхідність зняти недоторканність з судді Чауса, депутати були на канікулах. Тобто Вища рада правосуддя зможе розглядати ці питання набагато оперативніше.
Більше того, якщо суддю, наприклад, застали на місці вчинення тяжкого чи особливого тяжкого злочину (а отримання хабара з боку судді – це є тяжкий злочин), то в цьому випадку на затримання не потрібно буде якихось додаткових згод”, – пояснює заступник голови правління Центру політико-правових реформ Р.Куйбіда.

Усе в руки адвокатам
Ще однією важливою складовою судової реформи, яка чи не найбільше стосується безпосередньо громадян, які захищають свої інтереси у судових спорах, є поступове впровадження адвокатської монополії на представництво в судах. Це означає, що адвокати отримають виключне право представляти сторони в суді. Відбудеться це не одразу з 30 вересня, а впродовж трьох років – із 1 січня 2017, 2018 і 2019 років відповідно у Верховному суді, в апеляційних і в місцевих судах.
Експерт “Реанімаційного пакету реформ” Михайло Жернаков називає таке нововведення, щонайменше, контроверсіним, оскільки воно закріплено не просто у новому законі, а в змінах до Конституції. А отже, в разі, якщо це принесе негативні наслідки, скасувати таку норму буде набагато важче.
“Стан нашої адвокатури, на жаль, не набагато кращий, ніж стан усієї судової системи. Вона й надалі доволі централізована, там також є питання з доброчесністю і з мотивацією в багатьох адвокатів. Окрім того, в нас існує виключно одна асоціація – Національна асоціація адвокатів України, яка фактично диктує адвокатам, що їм робити, а що ні. Тобто ситуація така, що не вселяє оптимізму.
Разом з тим, зменшити негативний вплив таких змін можна, якщо провести реформу адвокатури, По-перше, її треба децентралізувати і надати можливість адвокатам вільно обирати собі асоціації, які би формували відповідні кваліфікаційні органи і видавали відповідну ліцензію. Тому що на сьогодні є ризик, що торгівля адвокатськими ліцензіями перетвориться у ще більший бізнес, ніж є на сьогодні. І по-друге, потрібно унормувати систему доступу до правничої професії, в тому числі до професії адвоката, щоб ці свідоцтва не видавалися і ними не торгували, а щоб можна було отримати будь-яку правничу професію – судді, адвоката, прокурора чи нотаріуса – тільки після складання зовнішнього незалежного оцінювання на рівні держави, як це є практично у всіх розвинених країнах”, – зазначає експерт.
Водночас він не вважає, що варто сильно драматизувати з цього приводу, адже адвокатська монополія запроваджується поступово, а тому є час повести відповідні зміни в закон про адвокатуру, аби подолати можливі негативні наслідки.

Закон – добрий, але яке буде виконання?
Правники підсумовують, що законодавчі зміни, які стосуються судової системи і вступають в силу 30 вересня, загалом позитивні і можуть бути ефективними, але за умови їх добросовісної реалізації.
“На жаль, у нашій судовій системі дуже сильно сидять такі неформальні практики як вибіркове застосування або незастосування якихось заходів відповідальності, практики впливів і тому подібне. Якщо знову ці практики будуть використовуватися, то ті прогресивні положення, які є в новому законі, можуть бути знівельовані”, – попереджає Роман Куйбіда.
Одного закону для функціонування оновленої судової влади буде не достатньо. Потрібно також привести у відповідність з цими змінами і процесуальний кодекс, і закон про Конституційний суд та інші законодавчі акти, нагадує науковий консультант з правових питань Центру Разумкова Віктор Мусіяка.
“Зрозуміло, що для цього потрібен якийсь час. Хоча зараз Рада з питань судової реформи при Президентові працює інтенсивно, і кілька законопроектів уже фактично готові. Я думаю, що вони будуть швидко ухвалюватися. Але найголовніше – це, звичайно, реалізація цих змін. Громадськості потрібно контролювати і реагувати на все, що буде відбуватися у цій сфері. Тому зараз можна говорити тільки про те, що в цих змінах є немало положень, які можуть мати позитивний результат і принести зміни на краще у функціонуванні судової влади. А як це вийде – будемо дивитися і будемо намагатися якимось чином позитивно впливати на цей процес”, – додає він.

Admin: Незабаром золота епоха у самозваних “адвокатів” і “юристів” закінчується.

 

Категорія: Правознавство | Переглядів: 337 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Меню співзасновника
 
 
Посилання
Довідник
Календар
«  Вересень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 60
Архів записів
АФОРИЗМИ: **Судиться - не богу молиться: поклоном не відбудеш. **На суд витрачають багато коштів. **Суди, суди, та поглядай сюди. **З багатим не судись, а з сильним не борись. **Суд і прямий, та суддя кривий. **Відсутній - завжди винен. **З суддею не спор, а з тюрмою не лайся. **Суддя в суді, що риба в воді. **Суддя - що кравець: як захоче, так і покрає. **У судді і брат в неправді буде винуватим. **Правдивий суддя, що цегляна стіна. **Коли карман сухий, то і суддя глухий. **Суддя, що подарунки бере, перед суддею (на лаві підсудних) буде. **Архирей не бог, а прокурор не правда. **Секретар суда з ділом, як душа з тілом. **В суді правди не шукають. **Перо в суді, що сокира в лісі. **Як в кишені сухо, то і в суді глухо. **Правда твоя, мужичок, але полізай у мішок. **У суд ногою, а в гаманець рукою. **У кого карман повніший, у того й суд правіший. **Набий віз людей, та повези у суд віз грошей, то й прав будеш. **Не йди в суд з одним носом а йди з приносом. З грішми. **Тому довго суд тягнеться, що винуватий нравиться. **Тоді виграю справу, як ляжу на лаву. **Тяганина в судах. **В своїй справі сам не суддя. **Сам собі ніхто не суддя. **Самому судить - не розсудить. **Самосуд - не суд. **Самосуд - сліпий суд. **Як судять громадою, то й невинному дістається. **Хто судиться, той нудиться. **Найгірше в світі, це судиться та лічиться. **Справу вести,- не постіл плести. **Як почнеться тяганина, то не раз упріє Україна. **Суд не яма - стій прямо. **Із суда, що з ставка, сухий не вийдеш. **Хто ходить по судах, то про того йде негарна слава. **На суді, що на воді, не втонеш, то замочишся. **Краще втопиться, чим судиться. **Тяжба - петля, а суд - шибениця. **Хоч і праве діло, а в кишені засвербіло. **Витрати грошей на судові справи. **З суда грошей не носять. **Тяжба - не гроші, а потрава - не хліб. **В копицях -не сіно, а в суді - не гроші. **В лісі -не дуги, а в суді - не гроші. **Суд та діло собака з’їла. **Судді - рибка, а прохачеві - луска. **Поли вріж (поступись своїм) та тікай, а суда не затівай. **Суд завів, став гол, як сокіл. **Не ходи до суду, бо хліба не буде. **Від злодія біда, від суда - нужда. **Дере коза лозу, а вовк козу, а вовка мужик, а мужика пан, а пана юриста, а юристу чортів триста. **Поганий мир, краще всякого суда. **Краще матер'яний мир, чим ремінний суд. **З казною судиться, то краще втопиться. **З казною не судись - своїм поступись. **Хто бореться з морозом, у того завжди вуха померзлі. **Коза з вовком тягалась, та тільки шкура зосталась. **Великий та багатий - рідко винуватий. **Захищається рак клешнею, а багач мошною. **У скотинки - рожки, а у багатого грошики. **У святих отців не знайдеш кінців. **Уміння приховувати свої вчинки. **На старців суда нема. **Голий голого не позива. **З голого, що з мертвого. **На нема і суда нема. **Не треба з тим дружиться, хто любить судиться. **Правди не судять. **Ідучи в суд хваляться обидва, а з суда - один. **До справи два, а по справі - один. **До суда два скачуть, а після суда один скаче, а другий плаче. **Справа - справою, а суд по формі. **Діло - ділом, пиво - пивом, а суд по формі. **Не спіши карати, спіши вислухати. **Суд скорий рідко бува справедливий. **Без розсуду не твори суду. **Краще десять винуватців простить, чим одного невинного наказати. **Винуватого кров - вода, а невинного - біда. **Неправий суд - гірше розбою.**